Словник ЮМПЗ

В основі леґенди – ідея вітрів (повітря) в українській мітології, яка символізує водночас і те, що вітри знесли усіх українців світу до однієї місцини; і те, що вітер розносить українську ідею, думку і пісню у різні кінці світу; і те, що без  повітря нічого не відбувається: вогонь не горить, людина не дихає, звук не лине, рослини не ростуть, хмари не розганяються тощо. Кожна людина є маленькою повітряною частиною, що разом стає великою стихійною силою. І лише завдяки міцному подиху іскра може стати яскравою жаринкою, а лише завдяки доброму сильному вітру жаринки стануть великим палаючим багаттям, яке зігріє та освітить Український народ.

Подихи – учасники ЮМПЗ, які злетілися зі всіх країн світу, щоб здобути волю (Волю-Вітер). Для цього Подихи на першому етапі ЮМПЗ працюють витривало над своїм, характером і знанням, зміцнюють своє тіло та свій дух. Долаючи складні (і не дуже) маршрути, перешкоди, виконуючи різноманітні завдання, зустрічаючи пригоди, які трапляються в них на шляху, подихи стають все сильнішими. Але найважливіше, - протягом виконання всіх завдань вони об’єднуються. А як каже народне прислів’я: Як цілим народом дмухнути, то й вихор здійметься!

Легіт (за давньою українською мітологією – легкі вітри) – під час Зустрічі легітами називають окремі групові одиниці, що складаються з 10 учасників. Легіти літають у різні напрямки (різні сторони світу), пристосовуються до особливостей кожної сторони світу, долають перешкоди та здобувають їх символи. За різних складних умов легіти об’єднуються задля здобуття більшої сили.    

Вихор сильний вітер, який здіймається завдяки об’єднанню легких вітрів (легітів). Вихор має надзвичайну силу. І чим більше легітів одночасно об’єднуються у Вихор, тим більшу силу він має. Сила цього вітру може мати як позитивний, так і неґативний вплив. Усе залежить від мети та напрямку руху цього вітру.

Замок лицарів на Сході (колір його означення - зелений) – бльок зайняттів в золочівському замку. Далеко на сході знаходиться чудовий замок, в якому живуть славні лицарі. В давнину українці вважали, що ці краї відзначаються особливою силою національної традиції, наповнений настроями народної мудрости, збереження та поширення історії і коренів давнини.

Країна майстрів на Заході (колір його означення - малиновий) – бльок зайняттів в Шевченківському гаю. За давніми українськими леґендами – край, куди люди їхали шукати вільнодумства, свободи, легкости, романтики, творчости та натхнення.

Столиця відважних на Півночі (колір його означення - брунатний) –  бльок зайняттів в парку Погулянка. Край героїчний випробувань, гартування тіла і духу, край, де тебе чекатимуть несподівані зміни з вірою у краще майбутнє.

Долина пригод на Півдні (колір його означення - жовтий) – бльок зайняттів на території ДС та УКУ. Яскраві тропічні краї, осередки гарячих, екзотичних та незабутніх пригод, доброї веселої забави та запальних ритмів.

 

Стрига, Літник, Сівер, Вітрило – за давніми українськими переказами, - назви основних вітрів. Ці основні вітри, які утворюються завдяки об’єднанню легітів, літають по світу, пізнаючи різні краї, залишаючи згадки про себе. Під час Зустрічі так називаються великі таборові частини, на які розподілені усі учасники ЮМПЗ.  Легіти, обєднані в один вітер щодня відвідують краї у відповідному напрямку світу.

Воля-вітер – найвища цінність українського народу, що одночасно є символом незламности, сили і незалежности, за що тисячоліттями боровся український люд. Слова однієї з найпопулярніших пластових пісень звучать: «Воля - пташка, воля - вітер, що за волю не даси, йди шукай її по світу через гори і ліси». Під час Зустрічі – основна цінність, яку слід здобути зібравши флюгер з різних частин. Здобувши волю-вітер можна розпалити іскру.

Флюгер символічне та фізичне відображення напрямку вітру, життєвого настрою, світоглядного скерування. Поступово стає не просто покажчиком напряму вітру, а ще й таким собі талісманом або оберегом будинку. З часом ковалі стали виготовляти справжні шедеври, робили флюгери все вишуканіше і витонченіше. Так з'явилася ще одна функція флюгера - прикраса будинку, показник його індивідуальности і смаку господаря. Під час Зустрічі флюгер виконуватиме ролю своєрідного клейнода, чи символу досягнутих успіхів: протягом ЮМПЗ легіти відвідуватимуть різні зайняття, здобуваючи частини флюгера. Таким чином, завдання кожної групи зібрати частини флюгера з усіх сторін світу.    

Іскра – первинна частина вогню, почуттів тощо; символ початкової рушійної сили, без якої не існує жодне багаття, ані запал яскравих гарячих емоцій. БУДЬ ІСКРОЮ, ЯК МРІЄШ БАЧИТИ БАГАТТТЯ. Учасники ЮМПЗ розуміють Іскру як трепет душі, щоденна та щомиттєва емоція, яка бентежить серце та розум від міцности та єдности пластового товариства, сили прожитої спільно історії, пам’яті пластових героїчних вчинків, віри у вільне та щасливе майбутнє українського народу.  Спільно здобувши Волю-вітер ЮМПЗ може роздути Іскру, перетворивши її у вічне багаття.

 


Терміни (скорочено)

Подих – учасник ЮМПЗ

Легіт – гурток на ЮМПЗ

Вихор – будь яке скупчення гуртків ЮМПЗ

Замок лицарів на Сході – зайняття в Золочеві;

Країна майстрів на Заходізайняття в Шевченківському гаю;

Столиця відважних на Півночізайняття на Погулянці;

Долина пригод на Півдні зайняття на Хуторівці;

Стрига, Літник, Сівер, Вітрило – назви підтаборів ЮМПЗ